Prečo máme znova Most SNP

Autor: Táňa Rosová | 28.8.2012 o 20:38 | (upravené 28.8.2012 o 20:57) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1073x

Dnes premenúvame v Bratislave Nový most na Most SNP. Bol to môj návrh a mnohí v mojom okolí sa čudujú. Rovesníci to vnímajú ako závan zatuchliny normalizačných čias, keď SNP bolo prezentované ako symbol víťazstva myšlienok komunizmu pod vedením Sovietskeho zväzu. Im, ale aj ostatným, ktorí sa dnes nezúčastnili slávnostného premenovania ponúkam na vysvetlenie slová, ktoré som pri tejto príležitosti povedala.

Nemám rada,  keď sa  likvidujú pamätníky a nahrádzajú inými. Nemám rada premenúvanie miest, ulíc a námestí -  ak je to z dôvodov poplatných dobe. Mám však rada pravdu. A považujem za povinnosť každého čestného človeka vytvárať priestor pre pravdu všade tam, kam siahajú jeho možnosti.

Most, o ktorom hovoríme, dostal pred 40 rokmi názov Most SNP.  Pomenoval ho tak režim, ktorý mnohých hrdinov tohto povstania odsúdil na kruté tresty a na zabudnutie.  Možno malo meno mosta prekryť  tieto skutky a zavŕšiť  cielené prekrúcanie histórie - podobne, ako mali buldozéry pri jeho stavbe  prekryť pravdu o predvojnovej Bratislave, o jej mnohokultúrnej znášanlivej podstate a najmä o židovskej komunite, ktorá bola jej neodmysliteľnou súčasťou.

Ak si komunistický režim chcel privlastniť obete ľudí najrôznejšieho vierovyznania a presvedčenia, statočných ľudí, ktorých spájalo odhodlanie odporovať totalite a cudzej nadvláde, nič mu nepomohlo viac, než unáhlené premenovanie Mosta SNP na Nový most po jeho páde. Po roku 1989 naši predchodcovia v samospráve v revolučnom zápale vlastne priznali, že vnímajú povstanie tak, ako si to prial režim, proti ktorému stáli na námestiach. Nie ako vystúpenie odvážnych Slovákov a Sloveniek proti  násiliu, nespravodlivosti a totalitnej moci, ale ako nástroj šírenia sovietskej komunistickej ideológie. To bolo rozhodnutie poplatné dobe, to bolo rozhodnutie, ktoré priestor pre pravdu zmenšovalo, nie zväčšovalo.

Preto som takto pred rokom na námestí SNP, pred tvárami účastníkov odboja vyslovila záväzok a nádej. Záväzok, urobiť ako starostka Starého Mesta všetko preto, aby sme vrátili veci z hlavy na nohy, aby sme vrátili mostu jeho meno. A nádej, že sa to podarí do roku 2014, keď budeme oslavovať 70-te výročie povstania.

Podarilo sa to už teraz, pri 40-tom výročí otvorenia mosta. Chcem za to poďakovať všetkým, ktorí boli ochotní počúvať a uvažovať, poslankyniam a poslancom nášho staromestského i mestského zastupiteľstva, ktorí podporili tento návrh, najmä tým, pre ktorých to znamenalo vymaniť sa z niekdajších stereotypov. Samozrejme patrí moje poďakovanie pánu primátorovi, ktorý promptne zareagoval na uznesenie miestneho zastupiteľstva Starého Mesta, vďaka čomu sa to podarilo.

Splnili sme si záväzok voči histórii, pričinili sme sa o to, aby prostredníctvom názvu tohto mosta prehovárala aj k budúcim generáciám. Teraz je však čas spojiť sily na to, aby sme im nezanechali toto miesto ako nevľúdny a temný kút. Aby sme vypočuli volanie doby a otvorili sa pre nové tvorivé myšlienky, ktorými chcú dnešní mladí ľudia dotvárať prostredie nášho mesta a dať mu pečať dnešnej a zajtrajšej doby. Doby, ktorá o čo menej oplýva peniazmi, o to viac musí byť otvorená nápadom.

Dúfam, že 70-te výročie povstania oslávime pri Moste SNP, ktorého okolie bude príjemným a unikátnym miestom, miestom stretnutí generácií a tvorivého kvasu. Takým miestom, pre ktoré budú chcieť naše deti a vnuci ostať žiť v Bratislave a hostia sa do nej vracať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?